Historia

Golf doskonale wpisuje się w charakter marki Mercedes-Benz, dlatego firma od lat jest organizatorem i sponsorem zagranicznych i polskich turniejów golfowych.

Od 2004 turniej MercedesTrophy gości na polskich polach golfowych. Jego pierwszą edycję poprzedziło 12 turniejów eliminacyjnych rozgrywanych na 10 polach golfowych. Udział w nich wzięło 556 zawodników. W dniach 24–25 lipca 2004 roku na polu golfowym Gdańsk Golf & Country Club w Postołowie odbył się finał. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: Włodzimierz Soporek (First Warsaw Golf & Country Club), Tadeusz Kołacz (First Wrocław Golf Club) i  Wojciech Piotrowicz  (Mazury Golf & Country Club). Golfiści ci reprezentowali Polskę podczas światowego finału MercedesTrophy w dniach 23–28 września 2004 roku w Stuttgarcie.

Od roku 2005 turniej przyjął formułę dwu-dniowej imprezy, podczas której pierwszy dzień stanowiły eliminacje, natomiast drugiego dnia odbywał się finał. Pierwszą zwyciężczynią w tej formule okazała się Katarzyna Liszewska na turnieju w Krakowie.

9 lipca 2006 roku w Rajszewie, na terenie First Warsaw Golf & Country Club, spotkali się uczestnicy trzeciego polskiego turnieju golfowego MercedesTrophy. Jego zwycięzca, pan Jarosław Chudzik, wziął udział w finale organizowanego już po raz 17. turnieju MercedesTrophy w Stuttgarcie.

W Rajszewie wraz z reprezentantami Słowenii i Węgier stworzył on jedną drużynę – Team New Europe. Podczas zawodów goście mieli również okazję zakosztować innych emocji. Na szutrowych drogach dojazdowych do Rajszewa sprawdzali m.in. Klasę R oraz nowej generacji Klasę E, wyposażoną w napęd na cztery koła 4Matic.

Czwarty z kolei turniej MercedesTrophy odbył się 14 i 15 lipca 2007 roku, na polu golfowym Lisia Polana w Pomiechówku koło Warszawy, który był przeznaczony wyłącznie dla klientów tej marki. Turniej dwudniowy rozegrany jako shot-gun stanowił bilet wstępu na prestiżowy, osiemnasty już światowy finał MercedesTrophy.

W 2007 roku zwycięzcą polskiego finału został z wynikiem 86 Jarosław Jędrzejczak, który reprezentował Polskę na wielkim finale w Stuttgarcie. Drugie miejsce zdobyła Beata Bednarek (75), a na trzecim uplasował się Janusz Kazberuk (74).

Po raz piąty MercedesTrophy 2008 rozegrano w pierwszy weekend lipca na przepięknym polu golfowym Rosa Private Golf Club w Konopiskach. Celem dwudniowych zmagań w Konopiskach było wyłonienie dwóch polskich reprezentantów na światowy finał, na którym od 25 do 30 września, razem z przedstawicielem Słowacji, tworzyli flight Tatra Polish-Slovak Golf Team. Polskę na światowym finale reprezentowali zwycięzca turnieju w kategorii głównej, Aleksander Chaba (wynik  46) oraz zdobywca drugiego miejsca, Dariusz Nowosad (wynik 39).

Szósta edycja turnieju MercedesTrophy 2010 została rozegrana na polu Sierra Golf Club koło Wejherowa i wyłoniła 3-osobową drużynę, która reprezentowała nasz kraj w MercedesTrophy Word Final w Stuttgarcie. W skład polskiego teamu weszli Henryk Konopka, Piotr Korwin-Piotrowski oraz Jacek Liszewski.

W 2011 roku turniej MercedesTrophy gościł na polu Toya Golf & Country Club koło Wrocławia. Szczęśliwcami, którzy godnie reprezentowali nas na arenie międzynarodowej podczas finału w Stuttgarcie, zostali: Piotr Batogowski, Ireneusz Kwiatkowski oraz Michał Poniż.

W 2012 roku turniej powrócił na pole Rosa Private Golf Club pod Częstochową. W iście tropikalnych warunkach wyłoniono trzech finalistów (Maciej Wawrzyniak, Kornel Grzywocz i Mirosław Reda), którzy jako Team Poland reprezentowali nas na finale w Stuttgarcie.

Dziewiąta edycja MercedesTrophy odbyła się tym razem na polu Sobienie Królewskie Golf&CC. Choć pogoda nie rozpieszczała zawodników schodzili oni z pola w wyśmienitych humorach, a rywalizacja o to, kto pojedzie do Stuttgartu i będzie reprezentować Polskę w światowym finale MercedesTrophy była bardzo zacięta. W dniach 26 września – 1 października 2013 jako Team Poland pojechali: Lech Niewiadomski, Tomasz Filipek i Damian Fernezy.

10. jubileuszowa edycja MercedesTrophy ponownie zawitała do Wrocławia na pole Toya Golf & Country Club. Szczęśliwcami reprezentującymi Polskę na światowym finale zostali: Grzegorz Gawroński, Przemysław Mazurkiewicz i Krzysztof Burdalski. W dodatkowym konkursie Drive to Major, w którym nagrodą główną był wyjazd na turniej wielkoszlemowy The Open do Edynburga, wygrał Krzysztof Lasik.

Drugą dziesiątkę MercedesTrophy otwarto turniejem na północy Polski na Sierra Golf Club. W iście tropikalnych warunkach, miejsce w reprezentacji Team Poland wywalczyli sobie: Piotr Mondalski (0-12,4), Krzysztof Okrągły (12,5-25,4) i Renata Cebula-Jawińska (24,5-36). Podczas eliminacji w Krakowie przeprowadzono konkurs specjalny Drive to the Major, którego szczęśliwą zwyciężczynią została Pani Monika Kamińska. Nagrodą było zaproszenie VIP na turniej wielkoszlemowy The Open, w kolebce światowego golfa, St, Andrews, by na żywo obserwować zmagania najlepszych golfistów świata.

Pole Rosa Private Golf Club gościło 12. edycję turnieju MercedesTrophy. Podczas tych rozgrywek szczególną uwagę skoncentrowano na kobietach, a to za sprawą idei „She’s Mercedes”. Zorganizowano specjalne konkursy dedykowane tylko dla kobiet oraz pojawiły się dodatkowe kategorie w klasyfikacji turniejowej. Finalistami reprezentującymi Team Poland na MercedesTrophy World Final zostali: Władysław Stańczak, Bartosz Niewiadomski oraz Edmund Ścigała.

Marka Mercedes-Benz od dawna związana jest z golfem. Celem MercedesTrophy było i jest budowanie sportowego wizerunku marki Mercedes-Benz i tworzenie długotrwałej platformy do podtrzymywania relacji z klientami. Golf, który z roku na rok staje się coraz bardziej popularny, stał się obecnie jednym z ulubionych sposobów spędzania czasu zarówno dla osób młodych jak i starszych, aktywnych sportowo, czyli dla wszystkich grup docelowych marki Mercedes-Benz.