Finał w Stuttgarcie 2016

Polacy w finale MercedesTrophy 2016

600 turniejów, 96 finalistów z 60 krajów świata rozegrało 3-8 listopada w Stuttgarcie światowy finał amatorskiej serii MercedesTrophy. Pięciodniowy program wydarzenia obfitował nie tylko w rywalizację golfową, ale również w atrakcje związane z motoryzacją.

Sportowa część programu została rozegrana na dwóch polach golfowych – Schloss Nippenburg Golf Club i Solitude Golf Club w Stuttgarcie, gdzie zawodnicy rozegrali w sumie 3 turniejowe rundy. Oprócz klasyfikacji drużynowej Nations Cup, uczestnicy rywalizacji mogli zmierzyć się również w kilku klasyfikacjach indywidualnych.

Polskę reprezentował w turnieju 3-osobowy Team Poland, wyłoniony w czerwcu w polskim finale MercedesTrophy na polu Rosa Private Golf Club koło Częstochowy. W jego składzie znaleźli się Włodzimierz Stańczak, Bartosz Niewiadomski i Edmund Ścigała. I mimo że konkurentów z całego świata było wielu, w tym niezwykle mocni Azjaci, Polacy wrócili z tarczą, głównie za sprawą Bartosza Niewiadomskiego, zdobywcy 2. miejsca w swojej kategorii hcp. Drużynowo biało-czerwoni zajęli 11. miejsce. Zwyciężył Team Francja.

To nie jedyne golfowe atrakcje, jakie uczestnikom zafundowali organizatorzy finału. Podczas turnieju nie mogło bowiem zabraknąć ambasadora marki Niemca Martina Kaymera, który w Stuttgarcie pojawił się zaraz po powrocie z tegorocznego Ryder Cup. Kaymer, były nr 1 na świecie i zwycięzca dwóch turniejów wielkoszlemowych, poprowadził specjalny konkurs „Pobij Pro”.

Na tym nie koniec. W dodatkowym konkursie Drive to Major uczestnicy walczyli o bilet na przyszłoroczny The Open na Royal Birkdale. Podczas każdej z trzech rund turniejowych do wygrania w konkursie hole-in-one był natomiast przepiękny Mercedes A 200 o wartości 42 tys. euro. Nikomu nie udało się jednak trafić do „dziury” jednym uderzeniem i auto musi jeszcze poczekać na swojego przyszłego właściciela.

Jeśli chodzi zaś o atrakcje spod znaku czterech kółek, to miłośników motoryzacji – a takich wśród golfistów nie brakuje – ucieszyła z pewnością wizyta w nowoczesnej fabryce Mercedes-Benz oraz w Mercedes-Benz Museum, pełnym przepięknych samochód tworzących historię marki spod znaku trójramiennej gwiazdy.

MercedesTrophy World Final jak co roku okazał się genialną mieszanką golfa i motoryzacji. Kolejna okazja do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu już za rok!

MercedesTrophy World Final 2015

Szczęśliwą trójką zwycięzców, podczas jedenastej edycji MercedesTrophy, która odbyła się na polu Sierra Golf Club, zostali: Piotr Mondalski, Krzysztof Okrągły i Renata Cebula-Jawińska. W tym zacnym gronie reprezentowali Polskę jako Team Poland w Stuttgarcie na MercedesTrophy World Final.

MercedesTrophy World Final 2014

10. jubileuszowa edycja turnieju MercedesTrophy gościła ponownie we Wrocławiu na polu Toya Golf & Country Club. Swoją obecnością turniej uświetnili mistrzowie olimpijscy – Kamil Stoch i Mateusz Kusznierewicz. Runda finałowa wyłoniła trzech szczęśliwców reprezentujących Polskę na światowym finale w Stuttgracie:  Grzegorz Gawroński, Przemysław Mazurkiewicz i Krzysztof Burdalski.

MercedesTrophy World Final 2013

Dziewiąta edycja MercedesTrophy odbyła się tym razem na polu Sobienie Królewskie Golf&CC. Choć pogoda nie rozpieszczała zawodników schodzili oni z pola w wyśmienitych humorach, a rywalizacja o to, kto pojedzie do Stuttgartu i będzie reprezentować Polskę w światowym finale MercedesTrophy była bardzo zacięta. W dniach 26 września – 1 października jako Team Poland pojechali: Lech Niewiadomski, Tomasz Filipek i Damian Fernezy.

MercedesTrophy World Final 2012

W roku 2012 turniej MercedesTrophy powrócił na pole Rosa Private Golf Club pod Częstochową. W iście tropikalnych warunkach wyłoniono trzech finalistów: Maciej Wawrzyniak, Kornel Grzywocz i Mirosław Reda, którzy jako Team Poland reprezentowali nas na finale w Stuttgarcie.

MercedesTrophy World Final 2011

W dniach 28 września – 4 października w Stuttgarcie odbył się turniej MercedesTrophy World Final 2011. Udział w turnieju wzięło 87 graczy z 29 drużyn narodowych. Polskę w tym roku reprezentowała drużyna w składzie: Michał Poniż, Piotr Batogowski oraz Ireneusz Kwiatkowski. Kapitanem drużyny został nasz świeżo upieczony kolega klubowy Marcin Krzywicki.

 

Główną nagrodą turnieju jest Nations Cup, o który rywalizują drużyny narodowe w klasyfikacji Stableford Netto. Dodatkowo prowadzone są klasyfikacje indywidualne poszczególnych graczy. Uczestnicy turnieju przyznają, w drodze głosowania, nagrodę Team Spirit Award. Nowością tegorocznej edycji był konkurs ‘Drive to the Major’, którego nagrodą był wyjazd na British Open łącznie z możliwością rozegrania partii.

 

Po trzydniowym intensywnym programie integracyjnym zakończonym wizytą na drugim największym na świecie festiwalu piwa, rozpoczęła się sportowa rywalizacja. Pierwszego dnia zawody gościły na polu Stuttgarter Golf-Club Solitude. Pole wśród większości golfistów zyskało opinię dość trudnego i świetnie przygotowanego. Największe kłopoty wszystkim graczom sprawiały długie dołki par 5. Nie przeszkodziło to naszej reprezentacji zająć po pierwszym dniu dobrego 10-tego miejsca. Dzień sportowych zmagań został zwieńczony przyjęciem w domu klubowym, podczas którego obecni byli przedstawiciele zarządu Daimler AG.

 

Dwa kolejne dni gracze spędzili na polu Golfclub Schloss Nippenburg. Na dołku numer 1 tego pola przez dwa dni trwała rywalizacja o wyjazd na British Open wraz z możliwością gry na polu turniejowym. Głównie ze względu na swoją długość i dużą różnicę wzniesień pole okazało się jeszcze trudniejsze niż poprzednie. Pierwszego dnia żarłoczne roughy pozbawiły wielu graczy szans na dobry wynik pochłaniając znaczne ilości piłek. Wymagające pole zagwarantowało, że rywalizacja o Nations Cup pozostawała nierozstrzygnięta do ostatniego dnia zawodów. Wieczorem sportowe emocje golfiści zostawili na polu oddając się programowi integracyjnemu w Stuttgarckich restauracjach i barach.

 

Do ostatniego dnia zawodów zespoły przystąpiły z dużymi apetytami na poprawę wyników dnia poprzedniego. Obrońcy pucharu z Wysp Brytyjskich pozostawali w ścisłej czołówce rankingu. Towarzyszyły im zespoły z krajów gdzie golf ma wieloletnie tradycje – USA, Hiszpania, Republika Południowej Afryki czy Nowa Zelandia oraz zespół reprezentujący kraje Południowej Azji. Po pierwszych 9 dołkach sytuacja zaczynała się klarować. Możliwość rozegrania drugiej rundy na tym samym polu okazała się dla wielu zawodników wystarczającym powodem do przyniesienia znacznie lepszych wyników. Nasz zespół pomimo dobrej gry i pokaźnej liczby punktów zakończył 3 dniowe zawody na 23 pozycji pozostawiając za sobą takie golfowe kraje jak Portugalia czy Południowa Afryka. Największą niespodzianką tegorocznej imprezy był jednak fakt że, cały turniej po raz pierwszy w wieloletniej historii MercedesTrophy zakończył się remisem! Zespoły Nowej Zelandii i Południowej Azji pokonały obrońców pucharu Wysp Brytyjskich jednym punktem! Nagrodę Team Spirit Award gracze przyznali sympatycznym golfistom z USA.

 

Tegoroczny turniej był również nietypowy z powodu pogody. Mimo ostrzeżeń organizatorów, że w Niemczech w październiku może być bardzo mokro i bardzo zimno (czego doświadczyli gracze w zeszłym roku) to przez 6 dni, podczas całej imprezy, na niebie nie pojawiła się ani jedna chmura a temperatury sięgały 30 stopni.